  • TCBD336M016CRSZ0H24
TCBD336M016CRSZ0H24
advertisement
Manufacturer No:
TCBD336M016CRSZ0H24
HK JDW NO:
66-TCBD336M016CRSZ0H24
Purchasing and Inquiry
TCBD336M016CRSZ0H24 Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 70mOhm @ 100kHz.This device operates with a capacitance of 33μF.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.High efficiency is enabled by the voltage rating of 16V.The product has a maximum height seated of 0.122 3.10mm°C which makes it stable to operate.
TCBD336M016CRSZ0H24 Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 33μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 16V
TCBD336M016CRSZ0H24 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCBD336M016CRSZ0H24 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCBD336M016CRSZ0H24
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm