  • SZRLY21PAC110120V
SZRLY21PAC110120V
advertisement
Manufacturer No:
SZRLY21PAC110120V
HK JDW NO:
384-SZRLY21PAC110120V
Package:
Datasheet:
Description:
Electromechanical Relay 110/120VAC 4.43KOhm 10A DPDT (21.5x28x36.1)mm THT Power Relay
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SZRLY21PAC110120V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    110V
  • Length
    21.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    35g
  • Published
    2004
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    4.43kOhm
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 96V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 36V
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Depth
    28mm
  • Current Rating
    10A
  • Reference Standard
    CE; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Contact Current Rating
    10A
  • Relay Type
    POWER/SIGNAL RELAY
  • Coil Resistance
    4.43kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@250VAC
  • Operate Time
    25 ms
  • Coil Current
    9.2mA
  • Release Time
    25 ms
  • Power Consumption
    1.1W
  • Coil Power
    1100mW