  • SZR-MY2-N1-DC24V
SZR-MY2-N1-DC24V
advertisement
Manufacturer No:
SZR-MY2-N1-DC24V
HK JDW NO:
384-SZR-MY2-N1-DC24V
Package:
Datasheet:
SZR-MY2-N1-DC24V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
Step5Bar-code shipping tag
SZR-MY2-N1-DC24V
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Plug-In, Socket, Socketable
  • Number of Pins
    8
    SZR-MY
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Termination
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Additional Feature
    WITH LED INDICATOR
  • Depth
    28mm
  • Current Rating
    5A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Coil Resistance
    650Ohm
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Switching Voltage
    250VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    40.9mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    5A@125VDC
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Power Consumption
    900mW
  • Coil Power
    900mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Switching Current
    5A
  • Switching Capacity
    1.1 kW
  • Height
    28mm
  • Length
    21.5mm