  • SZR-MY2-1-AC220V
SZR-MY2-1-AC220V
advertisement
Manufacturer No:
SZR-MY2-1-AC220V
HK JDW NO:
384-SZR-MY2-1-AC220V
Package:
Datasheet:
SZR-MY2-1-AC220V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 220V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SZR-MY2-1-AC220V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mount
    Socket, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    35g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    SZR-MY
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 176V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 66V
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Depth
    28mm
  • Current Rating
    5A
  • Reference Standard
    CE; UL
  • Termination Style
    Plug In
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Operating Temperature (Max)
    75°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Coil Resistance
    12.95kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@250VAC
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    220VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    5.3mA
  • Release Time
    20 ms
  • Must Operate Voltage
    165VAC
  • Power Consumption
    1.1W
  • Coil Power
    1.1W
  • Must Release Voltage
    66VAC
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    220V
  • Length
    21.5mm