  • G7L-2A-P-CB-AC100/120
G7L-2A-P-CB-AC100/120
advertisement
Manufacturer No:
G7L-2A-P-CB-AC100/120
HK JDW NO:
578-G7L-2A-P-CB-AC100/120
Package:
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 120V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G7L-2A-P-CB-AC100/120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Indium (AgSnIn)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    99.999994g
  • Operating Temperature
    -25°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    G7L
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 75 V , COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 18 V
  • Reference Standard
    CE; CSA; TUV; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    52.5mm
  • Body Breadth
    35.5 mm
  • Physical Dimension
    52.5mm x 35.5mm x 47mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    20A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPST
  • Contact Form
    DPST-NO (2 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    5.26kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    20A@220VAC
  • Operate Time
    30ms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    20.4mA
  • Release Time
    30 ms
  • Must Operate Voltage
    75VAC
  • Power Consumption
    2.5W
  • Coil Power
    2500mW
  • Must Release Voltage
    18VAC
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    120V
  • Coil Insulation
    Class B
  • Body Height
    47mm