  • G2R-1-DC24
G2R-1-DC24
advertisement
Manufacturer No:
G2R-1-DC24
HK JDW NO:
578-G2R-1-DC24
Package:
Datasheet:
G2R-1-DC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G2R-1-DC24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    G2R
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Power Rating
    530mW
  • Depth
    13mm
  • Current Rating
    10A
  • Reference Standard
    CSA; SEMKO; TUV; UL; VDE
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    380V
  • Number of Contacts
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    380V
  • Max Current Rating
    10A
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.1kOhm
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    380VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    21.8mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    16.8VDC
  • Power Consumption
    530mW
  • Coil Power
    530mW
  • Must Release Voltage
    3.6VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Flux Protection
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Ambient Temperature Range High
    70°C
  • Switching Current
    10A
  • Height
    25.5mm
  • Length
    29mm
  • Width
    13mm