  • K10P-11D35-24
K10P-11D35-24
advertisement
Manufacturer No:
K10P-11D35-24
HK JDW NO:
797-K10P-11D35-24
Package:
Datasheet:
K10P-11D35-24
Description:
Quantity:
In Stock : 33
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
K10P-11D35-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    PC Pin
  • Resistance
    650Ohm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -45°C
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Max Voltage Rating (AC)
    120V
  • Max Current Rating
    15A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    650Ohms
  • Operate Time
    13ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    120VAC -Max
  • Coil Current
    37mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Contact Rating (Current)
    15A
  • Power Consumption
    900mW
  • Coil Power
    900mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil Voltage (AC)
    24V
  • Coil Insulation
    Class B
  • Height
    34.9mm
  • Length
    28.2mm
  • Width
    21.8mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -45°C~70°C