  • SZR-MY2-1-DC12V
SZR-MY2-1-DC12V
advertisement
Manufacturer No:
SZR-MY2-1-DC12V
HK JDW NO:
384-SZR-MY2-1-DC12V
Package:
Datasheet:
SZR-MY2-1-DC12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V
Step5Bar-code shipping tag
SZR-MY2-1-DC12V
  • Number of Pins
    8
  • Published
    2002
  • Termination
    Solder
  • Depth
    28mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    5A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Operating Temperature (Max)
    75°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Coil Resistance
    160Ohm
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    250VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    75mA
  • Release Time
    20 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    5A@125VDC
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Power Consumption
    900mW
  • Coil Power
    900mW
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Length
    21.5mm