  • SZR-MY4-X1-DC24V
SZR-MY4-X1-DC24V
advertisement
Manufacturer No:
SZR-MY4-X1-DC24V
HK JDW NO:
384-SZR-MY4-X1-DC24V
Package:
Datasheet:
SZR-MY4-X1-DC24V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V
Step5Bar-code shipping tag
SZR-MY4-X1-DC24V
  • Number of Pins
    14
    SZR-MY
  • Feature
    Diode, Lighted Indicator
  • Termination
    Solder
  • Additional Feature
    WITH LED INDICATOR/DIODE
  • HTS Code
  • Depth
    28mm
  • Current Rating
    3A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Operating Temperature (Max)
    75°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Coil Resistance
    650Ohm
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Switching Voltage
    250VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    40.9mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    3A@125VDC
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Power Consumption
    900mW
  • Coil Power
    900mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Length
    21.5mm