  • SPD242401
SPD242401
advertisement
Manufacturer No:
SPD242401
HK JDW NO:
144-SPD242401
Package:
Datasheet:
SPD242401
Description:
CARLO GAVAZZI SPD242401 AC-DC CONVERTER, DIN RAIL, 1 O/P, 240W, 10A, 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SPD242401
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SPD242401.
    DIN Rail
  • Number of Pins
    9
  • Weight
    1.38kg
  • Operating Temperature
    -40°C~71°C With Derating
  • Published
    2005
  • Series
    SPD (240W)
  • Size / Dimension
    4.59Lx3.29W x 4.90 H 116.6mmx83.5mmx124.5mm
  • Feature
    Adjustable Output, IP20, PFC, Universal Input
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    10
  • Power Rating
    240W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    123.6mm
  • Approval Agency
    CCC, CE, cULus, cURus, TUV
  • Efficiency
    89%
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    10A
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Max Voltage Rating (AC)
    264V
  • Voltage - Input
    90V~132VAC 180V~264VAC 210V~375VDC
  • Output Current
    10A
  • Output Power
    240W
  • Max Output Voltage
    24V
  • Min Input Voltage
    115V
  • Max Input Voltage
    230V
  • Current - Output 1
    10A
  • Min Output Voltage
    24V
  • Max Output Power
    240W
  • Minimum Load Required
    No
  • Nominal Output Voltage
    24V
  • Min Input Voltage (AC)
    90V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    123.6mm