  • SPD484801
SPD484801
advertisement
Manufacturer No:
SPD484801
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-SPD484801
Package:
Datasheet:
SPD484801
Description:
Power Supply;AC-DC;48V;10A;93-264V In;Enclosed;DIN Rail Mount;480W;SPD Series
Step5Bar-code shipping tag
SPD484801
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SPD484801.
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Number of Pins
    9
  • Weight
    1.92kg
  • Operating Temperature
    -40°C~71°C With Derating
  • Published
    2012
  • Series
    SPD (480W)
  • Size / Dimension
    4.59Lx6.91W x 4.90 H 116.6mmx175.5mmx124.5mm
  • Feature
    Adjustable Output, IP20, PFC, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
  • Power Rating
    480W
  • Depth
    123.6mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CCC, CE, cULus, TUV
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Input
    90V~264VAC 120V~375VDC
  • Output Current
    10A
  • Output Power
    480W
  • Max Output Voltage
    48V
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Min Output Voltage
    48V