  • SLPX471M250E1P3
SLPX471M250E1P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX471M250E1P3
HK JDW NO:
192-SLPX471M250E1P3
Datasheet:
SLPX471M250E1P3
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SLPX471M250E1P3
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    423mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2.04A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.04A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 20kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm