  • SK682M016ST
SK682M016ST
advertisement
Manufacturer No:
SK682M016ST
HK JDW NO:
192-SK682M016ST
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SK682M016ST
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SK682M016ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    15mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.088mA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.28
  • Dissipation Factor
    14 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    18mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    SK
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    7.5mm