  • 36DE143G025AB2B
36DE143G025AB2B
advertisement
Manufacturer No:
36DE143G025AB2B
HK JDW NO:
874-36DE143G025AB2B
Datasheet:
36DE143G025AB2B
Description:
36DE 14000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 1.453Dia 36.90mm -40°C~95°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
36DE143G025AB2B
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • Series
    36DE
  • Size / Dimension
    1.453Dia 36.90mm
  • Tolerance
    -10% +75%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    14000μF
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height Seated (Max)
    3.252 82.60mm