  • PCA-6-LA-24-HU-3
PCA-6-LA-24-HU-3
advertisement
Manufacturer No:
PCA-6-LA-24-HU-3
Manufacturer:
Adam Tech
HK JDW NO:
9-PCA-6-LA-24-HU-3
Package:
Datasheet:
Description:
PCA Series FFC, FPC Contacts, Top Tube 0.020 0.50mm Solder 24 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -25°C~85°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 2939
Step5Bar-code shipping tag
PCA-6-LA-24-HU-3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PCA
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    24
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Housing Color
    Natural
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Straight
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Height Above Board
    0.091 2.30mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm