  • SFW20R-1STAE1LF
SFW20R-1STAE1LF
advertisement
Manufacturer No:
SFW20R-1STAE1LF
HK JDW NO:
44-SFW20R-1STAE1LF
Description:
SFW-R Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 20 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~105°C
Quantity:
In Stock : 5195
Step5Bar-code shipping tag
SFW20R-1STAE1LF
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
    SFW-R
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    20
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    100V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Depth
    5.5mm
  • Current Rating
    1A
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Housing Color
    Brown
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Length
    25.8mm
  • Height Above Board
    0.106 2.70mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.33mm