  • SFV14R-2STE1HLF
SFV14R-2STE1HLF
advertisement
Manufacturer No:
SFV14R-2STE1HLF
HK JDW NO:
44-SFV14R-2STE1HLF
Description:
SFV-R Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 14 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 12000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SFV14R-2STE1HLF
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
    SFV-R
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    14
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    14
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    4.9mm
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Tin
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.07 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    50V
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Cable End Type
    Straight, Tapered
    Top
  • Length
    12.5mm
  • Height Above Board
    0.071 1.80mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm