  • 62684-451100ALF
62684-451100ALF
advertisement
Manufacturer No:
62684-451100ALF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-62684-451100ALF
Package:
Datasheet:
62684-451100ALF
Purchasing and Inquiry
62684-451100ALF Overview
62684-451100ALF Features
OPU series
62684-451100ALF Applications
  • Anywhere power is distributed
  • Military Technology
  • Datacom
  • Transportation
  • Blowers
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Industrial Automation
  • Instrumentation
  • Energy efficient lighting (LED)
Step5Bar-code shipping tag
62684-451100ALF
    14 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
  • Actuator Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    OPU
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    45
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    5mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    500μm
  • Number of Contacts
    45
  • Housing Color
    Beige
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    50V
  • Max Voltage Rating (DC)
    50V
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Location
    Bottom
  • Length
    28mm
  • Width
    5mm
  • Contact Finish Thickness
    2.00μin 0.051μm
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm