  • PCA-6MA-24-HD-3-G
PCA-6MA-24-HD-3-G
advertisement
Manufacturer No:
PCA-6MA-24-HD-3-G
Manufacturer:
Adam Tech
HK JDW NO:
9-PCA-6MA-24-HD-3-G
Package:
Datasheet:
Description:
PCA Series FFC, FPC Contacts, Top and Bottom Tube 0.020 0.50mm Solder 24 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -25°C~85°C 0.2A
Step5Bar-code shipping tag
PCA-6MA-24-HD-3-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Natural
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top and Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Flip Lock, Backlock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Finish Thickness
    Flash
  • Height Above Board
    0.039 1.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PCA
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    24
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    30V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.020 0.50mm