  • PCB-C-20-T-20
PCB-C-20-T-20
advertisement
Manufacturer No:
PCB-C-20-T-20
Manufacturer:
Adam Tech
HK JDW NO:
9-PCB-C-20-T-20
Package:
Datasheet:
Description:
1mm 20 Positions BOARD
Quantity:
In Stock : 3006
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PCB-C-20-T-20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Copper, Tin
  • Mounting Type
    BOARD
  • Housing Material
    PBT
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Mounting Style
    STRAIGHT
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    20
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    100V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    SN ON CU
  • Pitch
    1mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.898 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    1mm
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Body Breadth
    0.102 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Body Depth
    0.217 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Termination Type
    SOLDER KINKED LEADS
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    2.0066 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    LIF N
  • Insulator Color
    BLACK
  • Length - Termination
    0.118 inch