  • 21FVX-RSM1-GSAN-G-ETF(S)
21FVX-RSM1-GSAN-G-ETF(S)
advertisement
Manufacturer No:
21FVX-RSM1-GSAN-G-ETF(S)
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
HK JDW NO:
385-21FVX-RSM1-GSAN-G-ETF(S)
Package:
Datasheet:
Description:
FVX Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.008 0.20mm Solder 21 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -25°C~85°C 0.2A
Step5Bar-code shipping tag
21FVX-RSM1-GSAN-G-ETF(S)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Resin
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FVX
  • Published
    2010
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    21
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.008 0.20mm
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tabbed
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Height Above Board
    0.039 1.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm