  • OTX-418-HH-CP8-HS
OTX-418-HH-CP8-HS
advertisement
Manufacturer No:
OTX-418-HH-CP8-HS
Manufacturer:
Linx Technologies
HK JDW NO:
473-OTX-418-HH-CP8-HS
Package:
Datasheet:
OTX-418-HH-CP8-HS
Purchasing and Inquiry
OTX-418-HH-CP8-HS Overview
Bulk is the packaging method provided.When the voltage for 2.1V~3.6V is provided, improved efficiency can be achieved.Access Control System, Home Automation, Keyless Entry, Remote Control applications can be downloaded from the wireless RF transmitter.For RF Transmitter operation, the maximum operating temperature should be 85°C°C.At a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius, it maintains reliability.It is recommended to set the supply voltage of wireless RF transmitter to 3V for maximum efficiency.
OTX-418-HH-CP8-HS Features
Minimum of -40°C°C
OTX-418-HH-CP8-HS Applications
There are a lot of Linx Technologies Inc. OTX-418-HH-CP8-HS RF Transmitter applications.
  • Keyless Entry Systems
  • Microwave radios
  • TD-SCDMA
  • Small aperture terminals (VSATs)
  • Sensors
  • Radio communication equipment
  • Galileo
  • ISM applications
  • Ultra-Mobile PC
  • Radio frequency (RF)
Step5Bar-code shipping tag
OTX-418-HH-CP8-HS
  • Packaging
    Bulk
  • Feature
    8 Buttons, 750 ft. Operating Distance, High Security
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Access Control System, Home Automation, Keyless Entry, Remote Control
  • Voltage - Supply
    2.1V~3.6V
  • Frequency
    418MHz
  • Function
    Transmitter, OOK
  • Operating Supply Voltage
    3V