  • CMD-HHLR-315-MD
CMD-HHLR-315-MD
advertisement
Manufacturer No:
CMD-HHLR-315-MD
HK JDW NO:
473-CMD-HHLR-315-MD
Package:
Datasheet:
CMD-HHLR-315-MD
Purchasing and Inquiry
CMD-HHLR-315-MD Overview
Packaging method Bulk is provided.With a high supply voltage, 2.1V~3.6V can be operated more efficiently.General Remote Control, Garage Opener, RKE applications can be downloaded from the wireless RF transmitter.In order to ensure RF Transmitter operation, a maximum operating temperature of 85°C°C must be set.For reliability, it must work at a minimum temperature of -40°C degrees Celsius.It is recommended to set the supply voltage of wireless RF transmitter to 3V for maximum efficiency.
CMD-HHLR-315-MD Features
Minimum of -40°C°C
CMD-HHLR-315-MD Applications
There are a lot of Linx Technologies Inc. CMD-HHLR-315-MD RF Transmitter applications.
  • Radio communication equipment
  • Galileo
  • Recreational
  • Sensors
  • WCDMA
  • Cellular
  • GPS
  • UMTS
  • Low Bitrate ISM-band Communication Systems
  • Wireless communications
Step5Bar-code shipping tag
CMD-HHLR-315-MD
  • Published
    2013
  • Feature
    8 Buttons, 1000 ft. Operating Distance
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Remote Control, Garage Opener, RKE
  • Voltage - Supply
    2.1V~3.6V
  • Frequency
    315MHz
  • Function
    Transmitter
  • Operating Supply Voltage
    3V