  • CMD-HHCP-433-MD
CMD-HHCP-433-MD
advertisement
Manufacturer No:
CMD-HHCP-433-MD
Manufacturer:
Linx Technologies
HK JDW NO:
473-CMD-HHCP-433-MD
Package:
Datasheet:
CMD-HHCP-433-MD
Purchasing and Inquiry
CMD-HHCP-433-MD Overview
Packaging method Bulk is provided.A higher supply voltage for 2.1V~3.6V will improve efficiency.Application General Remote Control, Garage Opener, RKE is available on the wireless RF transmitter.The maximum operating temperature of 85°C°C allows for RF Transmitter operation.It maintains its reliability at a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius.When the supply voltage of wireless RF transmitter is set to 3V, maximum efficiency is achieved.
CMD-HHCP-433-MD Features
Minimum of -40°C°C
CMD-HHCP-433-MD Applications
There are a lot of Linx Technologies Inc. CMD-HHCP-433-MD RF Transmitter applications.
  • Cellular infrastructure
  • ISM applications
  • Fixed Wireless
  • Recreational
  • Radio frequency (RF)
  • Optical transmission devices
  • Sensors
  • BeiDou
  • Keyless Entry Systems
  • Marine Navigation
Step5Bar-code shipping tag
CMD-HHCP-433-MD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Feature
    8 Buttons, 750 ft. Operating Distance
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Remote Control, Garage Opener, RKE
  • Voltage - Supply
    2.1V~3.6V
  • Frequency
    433MHz
  • Function
    Transmitter
  • Operating Supply Voltage
    3V