  • CMD-HHCP-418-MD
CMD-HHCP-418-MD
advertisement
Manufacturer No:
CMD-HHCP-418-MD
Manufacturer:
Linx Technologies
HK JDW NO:
473-CMD-HHCP-418-MD
Package:
Datasheet:
CMD-HHCP-418-MD
Purchasing and Inquiry
CMD-HHCP-418-MD Overview
A packaging way of Bulk is provided.Improved efficiency can be ensured when the supply voltage of 2.1V~3.6V is provided.wireless RF transmitters with General Remote Control, Garage Opener, RKE applications are available.It is RF Transmitter to operate at a temperature of 85°C°C at the maximum.It functions at a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius in order to maintain reliability.It is recommended to set the supply voltage of wireless RF transmitter to 3V for maximum efficiency.
CMD-HHCP-418-MD Features
Minimum of -40°C°C
CMD-HHCP-418-MD Applications
There are a lot of Linx Technologies Inc. CMD-HHCP-418-MD RF Transmitter applications.
  • Sensors
  • WCDMA
  • GLONASS
  • Measuring for data transmission
  • Ultra-Mobile PC
  • Wireless communications
  • Radio frequency (RF)
  • Measuring instruments
  • Microwave radios
  • Avionics
Step5Bar-code shipping tag
CMD-HHCP-418-MD
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Feature
    8 Buttons, 750 ft. Operating Distance
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Remote Control, Garage Opener, RKE
  • Voltage - Supply
    2.1V~3.6V
  • Frequency
    418MHz
  • Function
    Transmitter
  • Operating Supply Voltage
    3V