  • CMD-HHLR-433-MD
CMD-HHLR-433-MD
advertisement
Manufacturer No:
CMD-HHLR-433-MD
HK JDW NO:
473-CMD-HHLR-433-MD
Package:
Datasheet:
CMD-HHLR-433-MD
Purchasing and Inquiry
CMD-HHLR-433-MD Overview
There is a packaging method of Bulk provided with it.2.1V~3.6V can be supplied with a voltage that enhances efficiency.RF Transmitter operation is enabled by a maximum operating temperature of 85°C°C.Maintaining reliability requires a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius.It is recommended to set the supply voltage of wireless RF transmitter to 3V for maximum efficiency.
CMD-HHLR-433-MD Features
Minimum of -40°C°C
CMD-HHLR-433-MD Applications
There are a lot of Linx Technologies Inc. CMD-HHLR-433-MD RF Transmitter applications.
  • Test Equipment
  • Small aperture terminals (VSATs)
  • Keyless Entry Systems
  • Recreational
  • Cellular
  • Wireless communications
  • Intermediate frequency (IF)
  • Optical transmission devices
  • Measuring for data transmission
  • Ultra-Mobile PC
Step5Bar-code shipping tag
CMD-HHLR-433-MD
  • Published
    2011
  • Feature
    8 Buttons, 1000 ft. Operating Distance
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.1V~3.6V
  • Frequency
    433MHz
  • Function
    Transmitter, OOK
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Interface
    Handheld, 8 Button
  • Nominal Supply Current
    3.4mA