  • OTX-315-HH-LR8-HS
OTX-315-HH-LR8-HS
advertisement
Manufacturer No:
OTX-315-HH-LR8-HS
Manufacturer:
Linx Technologies
HK JDW NO:
473-OTX-315-HH-LR8-HS
Package:
Datasheet:
OTX-315-HH-LR8-HS
Purchasing and Inquiry
OTX-315-HH-LR8-HS Overview
A packaging way of Bulk is provided.When 2.1V~3.6V is supplied with power, efficiency can be improved.It has Access Control System, Home Automation, Keyless Entry, Remote Control applications.Operating at 85°C°C ensures RF Transmitter performance.At a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius, it maintains its reliability.A 3V-volt supply voltage is recommended for maximum efficiency.
OTX-315-HH-LR8-HS Features
Minimum of -40°C°C
OTX-315-HH-LR8-HS Applications
There are a lot of Linx Technologies Inc. OTX-315-HH-LR8-HS RF Transmitter applications.
  • ISM applications
  • Small aperture terminals (VSATs)
  • WCDMA
  • Radio frequency (RF)
  • TD-SCDMA
  • Marine Navigation
  • Cellular
  • Measuring instruments
  • Measuring for data transmission
  • Keyless Entry Systems
Step5Bar-code shipping tag
OTX-315-HH-LR8-HS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Access Control System, Home Automation, Keyless Entry, Remote Control
  • Voltage - Supply
    2.1V~3.6V
  • Frequency
    315MHz
  • Function
    Transmitter, OOK
  • Operating Supply Voltage
    3V