  • NSS60601MZ4T3G
NSS60601MZ4T3G
advertisement
Manufacturer No:
NSS60601MZ4T3G
HK JDW NO:
598-NSS60601MZ4T3G
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
NSS60601MZ4T3G
Purchasing and Inquiry
NSS60601MZ4T3G Overview
As the DC current gain is the ratio of the collector current to the base current, for this device the DC current gain is 120 @ 1A 2V.Saturation of VC means the Ic value is at its maximum, so vce saturation (Max) is 300mV @ 600mA, 6A.Keeping the emitter base voltage at 6V can result in a high level of efficiency.The part has a transition frequency of 100MHz.In extreme cases, the collector current can be as low as 6A volts.
NSS60601MZ4T3G Features
the DC current gain for this device is 120 @ 1A 2V
the vce saturation(Max) is 300mV @ 600mA, 6A
the emitter base voltage is kept at 6V
a transition frequency of 100MHz
NSS60601MZ4T3G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NSS60601MZ4T3G applications of single BJT transistors.
  • Interface
  • Driver
  • Muting
  • Inverter
Step5Bar-code shipping tag
NSS60601MZ4T3G
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2007
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    2W
    GULL WING
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    NSS60601
    Single
  • Power Dissipation
    2W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Power - Max
    800mW
  • Gain Bandwidth Product
    100MHz
  • Polarity/Channel Type
    NPN
  • Transistor Type
    NPN
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    60V
  • Max Collector Current
    6A
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    120 @ 1A 2V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100nA ICBO
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    300mV @ 600mA, 6A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    60V
  • Transition Frequency
    100MHz
  • Collector Base Voltage (VCBO)
    100V
  • Emitter Base Voltage (VEBO)
    6V