  • M4A3-64/32-55VC48
M4A3-64/32-55VC48
advertisement
Manufacturer No:
M4A3-64/32-55VC48
HK JDW NO:
477-M4A3-64/32-55VC48
Package:
48-LQFP
Datasheet:
M4A3-64/32-55VC48
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4A Series M4A3-64 48 Pin 3.3V 48-LQFP
Purchasing and Inquiry
M4A3-64/32-55VC48 Overview
There are 64 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.You can find it in package [0].It is programmed with 32 I/Os.The device is programmed with 48 terminations.The terminal position of this electrical component is QUAD.The power supply voltage is 3.3V.This part is in the family [0].It is recommended to package the chip by Tray.The operating temperature of the machine is 0°C~70°C TA to ensure its reliability.It is recommended to mount the chip by Surface Mount.The FPGA belongs to the ispMACH? 4A series.The chip is programmed with 48 pins.This device can also display [0].Its related parts can be found in the [0].In digital circuits, there are 2500gates, which act as a basic building block.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].Data is stored using [0].This device is mounted by Surface Mount.The device has a pinout of [0].A maximum voltage of 3.6Vis required for operation.A minimum supply voltage of 3V is required for it to operate.A total of 224programmable I/Os are available.It is important to make sure that the maximum frequency is less than 167MHz.
M4A3-64/32-55VC48 Features
48-LQFP package
32 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
48 pin count
48 pins
M4A3-64/32-55VC48 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation M4A3-64/32-55VC48 CPLDs applications.
  • Code converters
  • ROM patching
  • Voltage level translation
  • LED Lighting systems
  • Digital multiplexers
  • I/O expansion
  • Dedicated input registers
  • Timing control
  • Protection relays
  • Pattern recognition
Step5Bar-code shipping tag
M4A3-64/32-55VC48
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    M4A3-64
  • Pin Count
    48
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    32
  • Propagation Delay
    5.5 ns
  • Turn On Delay Time
    5.5 ns
  • Number of Gates
    2500
  • Max Frequency
    167MHz
  • Number of Programmable I/O
    224
  • Number of Macro Cells
    64
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7.5ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Series
    ispMACH® 4A
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm