  • LLG2D102MELA35
LLG2D102MELA35
advertisement
Manufacturer No:
LLG2D102MELA35
HK JDW NO:
555-LLG2D102MELA35
Datasheet:
LLG2D102MELA35
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 1000uF 85c 25x35x10L/S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LLG2D102MELA35
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.34mA
  • Ripple Current
    2.55A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.55A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.825A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm