  • LKG1V682MESCBK
LKG1V682MESCBK
advertisement
Manufacturer No:
LKG1V682MESCBK
HK JDW NO:
555-LKG1V682MESCBK
Datasheet:
LKG1V682MESCBK
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 35volts 6800uF 20%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LKG1V682MESCBK
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.46mA
  • Ripple Current
    3.05A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.05A @ 120Hz
  • Dissipation Factor
    0.3 %
  • Diameter
    35mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm