  • LC4384B-10T176I
LC4384B-10T176I
advertisement
Manufacturer No:
LC4384B-10T176I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4384B-10T176I
Package:
176-LQFP
Datasheet:
LC4384B-10T176I
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000B Series LC4384 176 Pin 2.5V 176-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4384B-10T176I Overview
A mobile phone network consists of 384macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).The item is enclosed in a 176-LQFP package.It is programmed with 128 I/Os.176terminations have been programmed into the device.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.A voltage of 2.5V is used as the power supply for this device.It is a part of the family [0].As a result, it is packaged as Tray.The temperature at which it operates is set to -40°C~105°C TJin order to ensure its reliability.The chip should be mounted by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the ispMACH? 4000B series.176pins are programmed on the chip.This device can also display [0].Its related parts can be found in the [0].It is recommended that the supply voltage be kept at 2.5Vto maximize efficiency.In this case, EEPROMwill be used to store the data.In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.The 176pins are designed into the board.With a maximum supply voltage of [0], it operates.The device is designed to operate with a minimal supply voltage of 2.3VV.A total of 48Programmable I/Os are present.It is recommended that the maximal frequency be lower than 322MHz.There are 4 dedicated inputs used to detect the status of input signals.A fundamental building block of logic consists of 24logic elements/cells.
LC4384B-10T176I Features
176-LQFP package
128 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
176 pin count
176 pins
LC4384B-10T176I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4384B-10T176I CPLDs applications.
  • I2C BUS INTERFACE
  • Preset swapping
  • Bootloaders for FPGAs
  • Complex programmable logic devices
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • Digital multiplexers
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Portable digital devices
  • Discrete logic functions
  • Digital designs
Step5Bar-code shipping tag
LC4384B-10T176I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    176-LQFP
  • Number of Pins
    176
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000B
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    176
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LC4384
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    2.7V
  • Min Supply Voltage
    2.3V
  • Operating Supply Current
    13.5mA
  • Number of I/O
    128
  • Nominal Supply Current
    13.5mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    24
  • Max Frequency
    322MHz
  • Number of Programmable I/O
    48
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    384
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    2.3V~2.7V
  • Delay Time tpd(1) Max
    10ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm