  • LC4256C-3FT256BC
LC4256C-3FT256BC
advertisement
Manufacturer No:
LC4256C-3FT256BC
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4256C-3FT256BC
Package:
256-LBGA
Datasheet:
LC4256C-3FT256BC
Description:
1mm PMIC ispMACH? 4000C Series LC4256 384.6MHz 1.8V 256-LBGA
Purchasing and Inquiry
LC4256C-3FT256BC Overview
There are 256 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).The product is contained in a 256-LBGA package.The device is programmed with 160 I/Os.The device is programmed with 256 terminations.This electrical part has a terminal position of BOTTOMand is connected to the ground.It is powered from a supply voltage of 1.8V.The part belongs to Programmable Logic Devices family.It is recommended to package the chip by Tray.The device operates at a temperature of 0°C~90°C TJin order to ensure its reliability.It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.The ispMACH? 4000Cseries comprises this type of FPGA.The chip is programmed with 256 pins.This device is also capable of displaying [0].Its related parts can be found in the [0].High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].In general, it is recommended to store data in [0].The electronic component is mounted by Surface Mount.It operates at a maximum supply voltage of 1.95V volts.A minimum supply voltage of 1.65V is required for this device to operate.A frequency of 384.6MHzcan be achieved.To detect the status of input signals, there are 4dedicated inputs.The fundamental building block consists of 16logic elements/cells.
LC4256C-3FT256BC Features
256-LBGA package
160 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
256 pin count
LC4256C-3FT256BC Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256C-3FT256BC CPLDs applications.
  • Programmable polarity
  • Voltage level translation
  • Power Meter SMPS
  • Digital designs
  • Storage Cards and Storage Racks
  • D/T registers and latches
  • State machine design
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Field programmable gate
  • Boolean function generators
Step5Bar-code shipping tag
LC4256C-3FT256BC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    384.6MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LC4256
  • Pin Count
    256
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    1.95V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Operating Supply Current
    2.5mA
  • Number of I/O
    160
  • Nominal Supply Current
    2.5mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    3 ns
  • Organization
    4 DEDICATED INPUTS, 128 I/O
  • Number of Logic Elements/Cells
    16
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    1.65V~1.95V