  • IPD10N03LA G
IPD10N03LA G
advertisement
Manufacturer No:
IPD10N03LA G
HK JDW NO:
376-IPD10N03LA G
Datasheet:
IPD10N03LA G
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 10.4m Ω @ 30A, 10V ±20V 1358pF @ 15V 11nC @ 5V 25V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 10404
Step5Bar-code shipping tag
IPD10N03LA G
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Dissipation-Max
    52W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    10.4m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 20μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1358pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    30A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    11nC @ 5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    25V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    30A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0104Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    210A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    25V