  • IPD30N03S4L14ATMA1
IPD30N03S4L14ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPD30N03S4L14ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPD30N03S4L14ATMA1
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Purchasing and Inquiry
IPD30N03S4L14ATMA1 Overview
There is an avalanche breakdown in which energy is applied to the MOSFET to cause it to break down, and this energy is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 16 mJ.CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 980pF @ 25V.The drain current is?the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 30A. Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 12 ns.Peak drain current for this device is 120A, which is its maximum pulsed drain current.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 3 ns.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 16V to 1.Powered by 30V, it supports maximum dual supply voltages.A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (4.5V 10V).
IPD30N03S4L14ATMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 16 mJ
a continuous drain current (ID) of 30A
the turn-off delay time is 12 ns
based on its rated peak drain current 120A.
IPD30N03S4L14ATMA1 Applications
  • Load switching
  • Solar Inverter
  • Synchronous Rectification for ATX 1 Server I Telecom PSU
  • Server power supplies
  • Power Tools
  • DC/DC converters
  • AC-DC Power Supply
  • Motor Drives and Uninterruptible Power Supples
  • Lighting, Server, Telecom and UPS.
  • Lighting
Step5Bar-code shipping tag
IPD30N03S4L14ATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ULTRA LOW RESISTANCE
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    31W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    3 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    13.6m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.2V @ 10μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    980pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    30A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    14nC @ 10V
  • Rise Time
    2ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±16V
  • Turn-Off Delay Time
    12 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    30A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    16V
  • Max Dual Supply Voltage
    30V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    120A