  • F380J226MMAAH3
F380J226MMAAH3
advertisement
Manufacturer No:
F380J226MMAAH3
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F380J226MMAAH3
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Description:
Molded F38 22μF Capacitor 6.3V 3 (168 Hours) ±20% 0603 (1608 Metric) Surface Mount General Purpose -55°C~105°C Tape & Reel (TR)
Quantity:
In Stock : 4140
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
F380J226MMAAH3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    13.9μA
  • Ripple Current
    289mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    M
  • Height
    900μm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±20%