  • F380J106MMAAH3
F380J106MMAAH3
advertisement
Manufacturer No:
F380J106MMAAH3
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F380J106MMAAH3
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
F380J106MMAAH3 Overview
With 10μF capacitance, it operates.An AC voltage of -55°C~105°C powers it.The voltage - Rated of 6.3V allows for high efficiency.This machine can operate at a maximum height of [0.035 0.90mm°C] when seated.
F380J106MMAAH3 Features
with a capacitance of 10μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
F380J106MMAAH3 Applications
There are a lot of AVX Corporation F380J106MMAAH3 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Tablets
  • Notebook
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
F380J106MMAAH3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    F38
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    10μF
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Manufacturer Size Code
    M
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm