  • ESMM161VSN222MA40T
ESMM161VSN222MA40T
advertisement
Manufacturer No:
ESMM161VSN222MA40T
HK JDW NO:
856-ESMM161VSN222MA40T
Description:
SMM 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.96A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ESMM161VSN222MA40T
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    SMM
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    113mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    4.96A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.96A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.44A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm