  • AVE107M35F24T-F
AVE107M35F24T-F
advertisement
Manufacturer No:
AVE107M35F24T-F
HK JDW NO:
192-AVE107M35F24T-F
Datasheet:
AVE107M35F24T-F
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AVE107M35F24T-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.331Lx0.331W 8.40mmx8.40mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2008
  • Series
    AVE
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    3.1mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.99Ohm @ 120Hz
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    35μA
  • Ripple Current
    252mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    252mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    352.8mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Ripple Current (AC)
    252mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Width
    8.4mm