  • ERTJ0ER332H
ERTJ0ER332H
advertisement
Manufacturer No:
ERTJ0ER332H
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ERTJ0ER332H
Package:
0402
Purchasing and Inquiry
ERTJ0ER332H Overview
For convenience, it is included in the 0402 package. NTC thermistors work reliably at 125°C as their maximum operating temperature. NTC thermistors can operate at -40°C for relability. Total number of terminations on these NTC thermometers is 2. It is necessary to connect the 2 pins to the NTC thermistors for them to function properly. It is possible for the electronic component to absorb power dissipation of 0.066W.
ERTJ0ER332H Features
2 Pins
3.3kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.066W
3% Tolerance
ERTJ0ER332H Applications
There are a lot of Panasonic ERTJ0ER332H NTC Thermistors applications.
  • CD players
  • Water heaters
  • Refrigeration
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature measurement and compensation
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • LCD compensation
Step5Bar-code shipping tag
ERTJ0ER332H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    3.3kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.066W
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    2 %
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm