  • ERT-J1VA680J
ERT-J1VA680J
advertisement
Manufacturer No:
ERT-J1VA680J
HK JDW NO:
590-ERT-J1VA680J
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ERT-J1VA680J
Purchasing and Inquiry
ERT-J1VA680J Overview
Tape & Reel (TR) is the package size of NTC thermistors. We have included it in the 0603 (1608 Metric) package for your convenience. A NTC thermistor must have a resistance tolerance of ±5% in order to operate. Set NTC thermistors to -40°C~125°C for reliable performance. It is noted that these NTC thermistors have a total of 2 terminations. In order for NTC thermistors to work properly, they must have their 2 pins connected. Dissipation of energy of 0.1W can be absorbed by the electronic component. An NTC thermistor can dissipate a maximum of 100mW.
ERT-J1VA680J Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
ERT-J Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
68Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
ERT-J1VA680J Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ERT-J1VA680J NTC Thermistors applications.
  • Electronic Thermometers
  • Refrigeration
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Liquid Crystal Display
Step5Bar-code shipping tag
ERT-J1VA680J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    68
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    2750K
  • B25/50
    2800K
  • Length
    1.6mm
  • Width
    800μm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    ERT-J
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    68Ohm