  • NTHS1206N02N8001JP
NTHS1206N02N8001JP
advertisement
Manufacturer No:
NTHS1206N02N8001JP
HK JDW NO:
873-NTHS1206N02N8001JP
Purchasing and Inquiry
NTHS1206N02N8001JP Overview
NTC thermistors comes in the package of a Bulk. For convenience, it is included in the 1206 (3216 Metric) package. In order for NTC thermistors to operate, the resistance tolerance must be ±5%. Temperature setting NTC thermistors to -40°C~125°C is recommended to ensure reliable performance. NTC thermistors are designed to operate reliably at temperatures below 125°C. NTC thermistors can operate at -40°C for relability. To make NTC thermistors work, the 1206 pins must be connected.
NTHS1206N02N8001JP Features
1206 Pins
Package/Case: Bulk
NTHS Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
8kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NTHS1206N02N8001JP Applications
There are a lot of Vishay Dale NTHS1206N02N8001JP NTC Thermistors applications.
  • Water heaters
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Liquid Level Sensing
  • Electronic Thermometers
  • Mobile phones
  • Electronic Thermometers
  • Battery packs
Step5Bar-code shipping tag
NTHS1206N02N8001JP
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Number of Pins
    1206
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    8kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    280mW
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    8k
  • B Value Tolerance
    ±3%