  • NTHS1206N01N5002JE
NTHS1206N01N5002JE
advertisement
Manufacturer No:
NTHS1206N01N5002JE
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-NTHS1206N01N5002JE
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
NTHS1206N01N5002JE Overview
An NTC thermistor is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). As a convenience, it is included in the package 1206 (3216 Metric). A NTC thermistor's resistance tolerance is ±5% in order to work. Temperatures below 125°C can be reliably used with NTC thermometers. NTC thermistors can operate at a minimum temperature of -40°C without compromising reliability. A total of 2 terminations is present on these NTC thermistors. In order to make the NTC thermistors function properly, the 2 pins must be connected.
NTHS1206N01N5002JE Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NTHS Series
50kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NTHS1206N01N5002JE Applications
There are a lot of Vishay Dale NTHS1206N01N5002JE NTC Thermistors applications.
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Refrigeration
  • Battery packs
  • LCD compensation
  • Temperature detection of battery cells
  • Automotive electronics
  • Electronic Thermometers
  • Battery Packs and Portable Electronics
Step5Bar-code shipping tag
NTHS1206N01N5002JE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    NTHS
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    280mW
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    1.6mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    50k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • Thermal Sensitivity Index
    3974 K
  • B25/75
    3964K
  • Length
    3.2mm