  • ERT-J1VG103FA
ERT-J1VG103FA
advertisement
Manufacturer No:
ERT-J1VG103FA
HK JDW NO:
590-ERT-J1VG103FA
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ERT-J1VG103FA
Purchasing and Inquiry
ERT-J1VG103FA Overview
Tape & Reel (TR) is the package size of NTC thermistors. As a convenience, the package 0603 (1608 Metric) includes it. For NTC thermistors to function, they must have a resistance tolerance of ±1%. NTC thermistors should be set to -40°C~125°C temperature in order to provide reliable performance. Each of these NTC thermistors has a total of 2 terminations. To make NTC thermistors work, the 2 pins must be connected. A component such as an electronic component can dissipate power of 0.1W. The maximum power dissipation of NTC thermistors is 100mW.
ERT-J1VG103FA Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
ERT-J Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
10kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
1% Tolerance
ERT-J1VG103FA Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ERT-J1VG103FA NTC Thermistors applications.
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature measurement and compensation
  • Heating systems
  • Temperature compensation of display contrast
  • Refrigeration
  • Mobile phones
  • Compensation of pressure sensors
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
Step5Bar-code shipping tag
ERT-J1VG103FA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    ERT-J
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    1 %
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B25/85
    3435K
  • B25/50
    3380K
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm