  • NCP18XW223E0SRB
NCP18XW223E0SRB
advertisement
Manufacturer No:
NCP18XW223E0SRB
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NCP18XW223E0SRB
Package:
0603
Purchasing and Inquiry
NCP18XW223E0SRB Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a Tape & Reel (TR) package. 0603 includes it for your convenience. With a maximum operating temperature of 125°C, NTC thermistors operate reliably. For reliability, NTC thermistors may be operated at a temperature of -40°C. In order for NTC thermistors to work properly, they must have their 2 pins connected.
NCP18XW223E0SRB Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
22kOhm Resistance
NCP18XW223E0SRB Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP18XW223E0SRB NTC Thermistors applications.
  • Liquid Crystal Display
  • Refrigeration
  • CD players
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Compensation of pressure sensors
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Air-conditioning systems
Step5Bar-code shipping tag
NCP18XW223E0SRB
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    0603
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    22kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Depth
    800μm
  • Length
    1.6mm