  • EPM7256AETI100-7N
EPM7256AETI100-7N
advertisement
Manufacturer No:
EPM7256AETI100-7N
HK JDW NO:
2936-EPM7256AETI100-7N
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM7256AETI100-7N
Description:
0.5mm PMIC 100 Pin 166.67MHz 3.3V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7256AETI100-7N Overview
This network has 256macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).A TQFP package contains the item.The device is programmed with 84 I/Os.It is programmed to terminate devices at [0].Its terminal position is QUAD.A voltage of 3.3Vprovides power to the device.This part is included in Programmable Logic Devices.A chip with 100pins is programmed.In digital circuits, there are 5000gates, which act as a basic building block.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at [0].In general, it is recommended to store data in [0].This device is mounted by Surface Mount.The 100pins are designed into the board.This device operates at a voltage of 3.6V when the maximum supply voltage is applied.Initially, it requires a voltage of 3Vas the minimum supply voltage.In total, there are 84programmable I/Os.This can be achieved at a frequency of 166.67MHz.Operating temperatures should be higher than -40°C.Temperatures should not exceed 85°C.The program consists of 16 logic blocks (LABs).If the maximal frequency is less than [0], it should be lower than that.Types of programmable logic are divided into EE PLD.There is an output of 84configured on the device.
EPM7256AETI100-7N Features
TQFP package
84 I/Os
100 pin count
100 pins
16 logic blocks (LABs)
84 outputs
EPM7256AETI100-7N Applications
There are a lot of Altera EPM7256AETI100-7N CPLDs applications.
  • Discrete logic functions
  • DDC INTERFACE
  • I2C BUS INTERFACE
  • DMA control
  • Power automation
  • Custom state machines
  • State machine control
  • Handheld digital devices
  • Portable digital devices
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
Step5Bar-code shipping tag
EPM7256AETI100-7N
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    172.4MHz
  • Architecture
    PLA-TYPE
  • Number of Gates
    5000
  • Number of Programmable I/O
    84
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    16
  • Speed Grade
    7
  • Number of Macro Cells
    256
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    166.67MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    84
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V