  • ISPLSI 5256VE-80LB272I
ISPLSI 5256VE-80LB272I
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 5256VE-80LB272I
HK JDW NO:
477-ISPLSI 5256VE-80LB272I
Package:
272-BBGA
Description:
2.5/3.33.3V 1.27mm PMIC ispLSI? 5000VE Series ISPLSI 5256 3.3V 272-BBGA
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 5256VE-80LB272I Overview
There are 256 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).In the 272-BBGApackage, you will find it.It is equipped with 144I/O ports.There are 272 terminations programmed into the device.The terminal position of this electrical component is BOTTOM.An electrical supply voltage of 3.3V is used to power it.This part is part of the family [0].As a result, it is packaged as Tray.During operation, the operating temperature is kept at -40°C~85°C TA to ensure its reliability.It is recommended to mount the chip by Surface Mount.The ispLSI? 5000VEseries comprises this type of FPGA.Chips are programmed with 272 pins.When using this device, YEScan also be found.You can find its related parts in the [0].12000gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.There are a total of 8 logic elements or blocks.Currently, it is powered by 2.5/3.33.3Vsources.Supply voltage (Vsup) reaches a maximum of 3.6V.Vsup (supply voltage) must be greater than 3V.A frequency of 56MHzshould not be exceeded by its clock.
ISPLSI 5256VE-80LB272I Features
272-BBGA package
144 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
272 pin count
2.5/3.33.3V power supplies
ISPLSI 5256VE-80LB272I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 5256VE-80LB272I CPLDs applications.
  • Custom shift registers
  • Programmable power management
  • Timing control
  • Address decoders
  • LED Lighting systems
  • Complex programmable logic devices
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Boolean function generators
  • Address decoding
  • Digital designs
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 5256VE-80LB272I
    ispLSI® 5000VE
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    272
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    272
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B272
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    144
  • Clock Frequency
    56MHz
  • Propagation Delay
    12 ns
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    12ns
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    272-BBGA
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA