  • ISPLSI 5384VA-125LB208
ISPLSI 5384VA-125LB208
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 5384VA-125LB208
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPLSI 5384VA-125LB208
Package:
208-BGA
Description:
2.5/3.33.3V 1mm PMIC ispLSI? 5000VA Series ISPLSI 5384 3.3V 208-BGA
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 5384VA-125LB208 Overview
This network has 384macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).208-BGAis the package in which it resides.The device is programmed with 144 I/O ports.The termination of a device is set to [0].There is a BOTTOMterminal position on the electrical part in question.An electrical supply voltage of 3.3V is used to power it.The part belongs to Programmable Logic Devices family.Package the chip by Tray.The operating temperature of the machine is 0°C~70°C TA to ensure its reliability.Chips should be mounted by Surface Mount.In this case, it is a type of FPGA belonging to the ispLSI? 5000VA series.A chip with 208pins is programmed.The ISPLSI 5384contains its related parts.It is possible to construct digital circuits using 18000gates, which are devices that serve as building blocks.There are 12 logic elements/blocks.A power supply of 2.5/3.33.3Vis required to operate it.Supply voltage (Vsup) reaches a maximum of 3.6V.A supply voltage (Vsup) of greater than 3V should be used.A frequency of 91MHzshould not be exceeded by its clock.
ISPLSI 5384VA-125LB208 Features
208-BGA package
144 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
208 pin count
2.5/3.33.3V power supplies
ISPLSI 5384VA-125LB208 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 5384VA-125LB208 CPLDs applications.
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Digital designs
  • Battery operated portable devices
  • Address decoding
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • I/O expansion
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • POWER-SAVING MODES
  • Code converters
  • LED Lighting systems
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 5384VA-125LB208
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispLSI® 5000VA
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    ISPLSI 5384
  • Pin Count
    208
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B208
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.33.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    144
  • Clock Frequency
    91MHz
  • Propagation Delay
    9.5 ns
  • Number of Gates
    18000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    384
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7.5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    12
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm