  • EPM7160ELC84-20
EPM7160ELC84-20
advertisement
Manufacturer No:
EPM7160ELC84-20
HK JDW NO:
2936-EPM7160ELC84-20
Package:
PLCC
Datasheet:
EPM7160ELC84-20
Description:
1.27mm PMIC 84 Pin 83.33MHz 5V PLCC
Purchasing and Inquiry
EPM7160ELC84-20 Overview
There are 160 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).You can find it in package [0].There are 64 I/Os on the board.There is a 84terminations set on devices.This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.A voltage of 5Vprovides power to the device.There is a part included in Programmable Logic Devices.With 84pins programmed, the chip is ready to use.Additionally, this device is capable of displaying [0].The 3200gates serve as building blocks for digital circuits.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].In general, it is recommended to store data in [0].It is mounted by Surface Mount.This board has 84 pins.There is a maximum supply voltage of 5.25V.A minimum supply voltage of 4.75V is required for it to operate.There are 64 programmable I/Os in this system.This can be achieved at a frequency of 83.33MHz.In order to operate properly, the operating temperature should be higher than 0°C.A temperature less than 70°Cshould be used for operation.In its simplest form, it consists of 10 logic blocks (LABs).It is recommended that the maximal frequency be less than 0.Programmable logic types are divided into EE PLD.
EPM7160ELC84-20 Features
PLCC package
64 I/Os
84 pin count
84 pins
10 logic blocks (LABs)
EPM7160ELC84-20 Applications
There are a lot of Altera EPM7160ELC84-20 CPLDs applications.
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Address decoders
  • Power automation
  • Bootloaders for FPGAs
  • INTERRUPT SYSTEM
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Complex programmable logic devices
  • Pattern recognition
  • Digital multiplexers
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
Step5Bar-code shipping tag
EPM7160ELC84-20
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    84
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2
  • Number of Terminations
    84
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • HTS Code
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    83.33MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    64
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    20 ns
  • Turn On Delay Time
    20 ns
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Number of Gates
    3200
  • Number of Programmable I/O
    64
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    10
  • Speed Grade
    20
  • Number of Macro Cells
    160
  • In-System Programmable
  • Height
    3.81mm
  • Length
    29.31mm
  • Width
    29.31mm