  • EPM7128BTC144-10
EPM7128BTC144-10
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128BTC144-10
HK JDW NO:
2936-EPM7128BTC144-10
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM7128BTC144-10
Description:
0.5mm PMIC 144 Pin 125MHz 2.5V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7128BTC144-10 Overview
There are 128 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.There is a TQFP package containing it.It is equipped with 100I/O ports.There are 144 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.There is 2.5V voltage supply for this device.This part is part of the family [0].With 144pins programmed, the chip is ready to use.Additionally, this device is capable of displaying [0].For digital circuits, there are 2500gates. These devices serve as building blocks.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In general, it is recommended to store data in [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.It is designed with 144 pins.There is a maximum supply voltage of 3.6V.It operates with the minimal supply voltage of 3V.A programmable I/O count of 36 has been recorded.There is a maximum frequency of 125MHz.It is recommended that the operating temperature be higher than 0°C.It is recommended that the operating temperature be lower than 70°C.It consists of 8 logic blocks (LABs).There should be a lower maximum frequency than 243.9MHz.This kind of FPGA is composed of EE PLD.
EPM7128BTC144-10 Features
TQFP package
100 I/Os
144 pin count
144 pins
8 logic blocks (LABs)
EPM7128BTC144-10 Applications
There are a lot of Altera EPM7128BTC144-10 CPLDs applications.
  • TIMERS/COUNTERS
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Bootloaders for FPGAs
  • Pattern recognition
  • Multiple Clock Source Selection
  • Boolean function generators
  • State machine control
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Interface bridging
  • Address decoding
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128BTC144-10
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    144
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    100
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Frequency (Max)
    243.9MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    2500
  • Number of Programmable I/O
    36
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Number of Macro Cells
    128
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm